Právě se nacházíte: JSDH » Výcvik ve vojenském protoru Březina u Vyškova

Výcvik ve vojenském protoru Březina u Vyškova

Zveřejněno 23.05.2017

Dobrovolní hasiči z jednotek SDH obcí předurčených k činnostem v oblasti ochrany obyvatelstva ke kterým patří i jednotka JSDo Obce Těšany absolvovali na konci týdne 21.-22. 4. praktický výcvik ve vojenském újezdu Březina u Vyškova. Akci pořádali příslušníci oddělení IZS a řízení jednotek PO HZS Jihomoravského kraje. K výcviku byla využita cvičiště ve vojenském újezdu Březina. Stravu finančně zajistil Jihomoravský kraj.

Pro hasiče byla připravena čtyři stanoviště, na kterých se museli vypořádat s konkrétními úkoly. Trénovali tak objemové čerpání vody s využitím mobilní čerpací stanice MČS 150 z přehrady, která hrozila protržením a zaplavením přilehlé obce. Museli stavět protipovodňové hráze z dvoukomorových protipovodňových pytlů k ochraně objektu. Čerpali vodu z rybníka, který hrozil přelivem s využitím motorových kalových čerpadel svých a HZS Jihomoravského kraje. Posledním stanovištěm bylo kompletní týlové zázemí (označování zásahových tras, příprava a distribuce stravy, zajištění PHM a prostředků PO, atd.)

Do výcviku se zapojilo 105 dobrovolných hasičů z 18 dobrovolných jednotek Jihomoravského kraje. V pořadí již čtvrtý výcvik navazoval na předchozí ročníky, které rovněž prohlubovaly znalosti a dovednosti zasahujících na úseku ochrany obyvatelstva. Tyto vyčleněné jednotky se osvědčily i v praxi, kdy jsou vysílány k událostem většího rozsahu, příp. k událostem, které svým charakterem vyžadují jejich nasazení.

Druhý den pokračovalo zaměstnání seznámením s problematikou zásahů jednotek PO v areálu vojenského újezdu a s technikou vojenské hasičské jednotky. Sobotní dopoledne bylo zakončeno dovednostní soutěží, kde každá jednotka plnila úkoly na třech stanovištích (výměna řetězu motorové pily, přeřezání kmene ruční pilou a sebezáchrana hasiče z výšky). Se všemi disciplínami se nejlépe popasovali hasiči z Chvalovic, kteří tak získali hlavní cenu – motorovou řetězovou pilu.

Jen v letošním roce byly předurčené jednotky nasazeny při několika mimořádných událostech, kde prokázaly svoji potřebnost (zajištění zázemí zasahujícím při řešení ptačí chřipky, likvidace odlétnuté plechové střechy a následné „zaplachtování“, zajištění týlového zázemí pro zasahující nebo evakuované).

Fotogalerie zasah.jpg

Opište následující text - 3d53